Szkolenia sprzedawców i motywacja

/

Dobrze przygotowani, wykształceni i zmotywowani to osoby, które rzeczywiście będą dla firm bardzo cenne. Mimo, że rynek szkoleń w naszym kraju ciągle się rozwija i mamy coraz więcej firm i trenerów to nadal często pojawia się pytanie jak można szkolić sprzedawców. Do tego, że trzeba ich wyszkolić pod kątem wiedzy o produkcie, do którego nie trzeba przekonywać. Dlatego najczęściej szkoli się takich sprzedawców w zakresie ogólnej wiedzy produktowej oraz z obiegu dokumentów.

A jak to będzie w przypadku pozostałych szkoleń?

Widać między innymi, że struktura szkoleń dla sprzedawców najczęściej wygląda tak, że najliczniejsze są szkolenia techniczne, produktowe, potem szkolenia z technik sprzedaży i bardzo nieliczne będą szkolenia o charakterze motywacyjnym. Trzeba zauważyć, że nawet połowa firm, które zatrudniają nowych handlowców nie będzie ich kierować na odpowiednie szkolenia z zakresu sprzedaży. Szkolenia motywacyjne zaś pomimo tego, że są coraz liczniejsze w ostatnich latach to tak naprawdę nie są brane pod uwagę. Przyjęło się uważać, że skoro płaci się duże wynagrodzenie oraz prowizje to warto organizować co jakiś czas jakiś konkurs, w którym będzie można coś wygrać. To powinno wystarczyć, by rzeczywiście było można mówić o odpowiednim motywowaniu pracowników, sprzedawców.

Posiadanie umiejętności sprzedażowych będzie tak samo ważne jak posiadanie wiedzy na temat produktów czy też procedur. Można powiedzieć śmiało, że to ważniejsza sprawa. Dobry specjalista będzie w stanie z każdego surowca wypracować to co będzie najważniejsze. Jeśli ktoś jest zły to nawet z najprostszymi zadaniami po prostu nie będzie w stanie sobie poradzić. Produkt to jedno, umiejętności sprzedażowe to drugie, a motywacja czyli chęć do sprzedawanie to tak naprawdę dopiero trzecie. Dlatego bardzo często spotykamy handlowców, którzy pracują w jednej firmie przez kilka lat i nigdy nie mieli żadnego szkolenia, które by rozwijało umiejętności. Firmy wolą zatrudniać takiego sprzedawcę, który ma już odpowiednie przygotowanie.

Takie podejście jest opłacalne, ale jedynie w krótkim czasie. Najczęściej na dłuższa metę takie rozwiązanie po prostu nie będzie się sprawdzać i może to nawet prowadzić do większych strat niż zysków i dlatego warto myśleć o rozwoju swoich sprzedawców.