Szkolenia motywacyjne: komu są potrzebne?

/

Część I. Komu są potrzebne szkolenia o charakterze motywacyjnym?

Każdy z nas – bez względu na to czym zajmujemy się na co dzień – powinniśmy odpowiedzieć sobie na dwa istotne pytania: -Dlaczego mam to robić? -W jaki sposób mam to robić?

Jeżeli udzielenie odpowiedzi na któreś z pytań będzie niemożliwe, to poszczególne zadania będą wykonywane źle bądź nie zostaną wykonane w ogóle. Przedstawione pytania mogą pojawiać się zarówno w sposób świadomy, przyjmując wówczas postać dialogu wewnętrznego, jak i w sposób nieświadomy. Wówczas najczęściej uświadamiamy sobie, że czegoś nam brakuje, ale nie jesteśmy w stanie powiedzieć czego. Pytania o charakterze dlaczego w znacznym stopniu dotykają naszej motywacji.

Mogą to być pytania takie, jak:

Dlaczego mam to robić? Co mi to da?

W jaki sposób wpłynie to na jakość mojego życia?

Jakie zyski odniosę w sferze finansowej?

W jaki sposób praca wpłynie na moje relacje z innymi ludźmi?

Czego mogę się w związku z nią nauczyć?

Czy moja praca jest komuś potrzebna?

Natomiast pytania o charakterze jak odnoszą się do technologii, a więc już konkretnych umiejętności, które są potrzebne do tego, aby można było wykonywać daną pracę. Udzielenie odpowiedzi na te pytania jest niemniej istotne, jak na pytania przedstawione powyżej. Nawet największa motywacja do pracy szybko się skończy, jeśli nie będziemy dysponowali umiejętnościami potrzebnymi do tego, aby skutecznie wykonywać określone czynności. Mówiąc inaczej, potrzebna jest wiedza do tego, aby pozyskać klientów, pisać maile, skutecznie zarządzać projektami, przeprowadzać analizy danych.

Do tego rodzaju pytań zalicza się między innymi:

-Gdzie można szukać klientów?

-W jaki sposób trzeba zorganizować pracę zespołu?

-W jaki sposób prowadzić prezentację?

-Jaki produkt zaoferować?

-Jak przedstawiać dane?

-Dlaczego firma, w której pracuję jest lepsza od konkurencji?

Efektywna praca jest niemożliwa, jeżeli udzielenie odpowiedzi na wszystkie niezbędne pytania będzie niemożliwe. Chodzi zarówno o pytania dlaczego, jak i pytania jak. Jeżeli mam motywację do tego, aby coś zrobić, a nie wiem, w jaki sposób należy to zrobić, to najzwyczajniej w świecie wykonanie tego będzie po prostu niemożliwe. Podobnie jest wówczas, gdy wiem jak to zrobić, znam technologię, ale nie posiadam wiedzy po co mam to robić.